Jeg tænker på det, fra jeg vågner om morgenen efter nætter med nattesved, ondt i skulderen, følelsesløsheden under armen og fortykkelsen i mit opererede bryst. Kræft er ikke en influenza, hvor du ligger i sengen og bliver rask. Min brystkræft har været en livsforandring, som jeg ville ønske, jeg havde været bedre klædt på til. Derfor har jeg sagt JA at være ambassadør for Brystkræftforeningen for at sætte mere fokus på den kræftsygdom, som rammer allerflest kvinder.
En livsforandring
Over 5.000 kvinder får hvert år konstateret brystkræft. Jeg er overrasket over, hvordan og hvormeget mit liv har forandret sig efter min operation i sommer, stråler og antiøstrogen behandling.

Første Zoledronsyre behandling i oktober 2025
Jeg tænkte tilbage i juni 2025, hvor min brystkræft efter 3 screeninger blev konstateret, og jeg gennemgik operationen og de 15 strålebehandlinger: Det klarer jeg og min veltrænede krop som en mis. Og mange sagde efterfølgende: ’Du er heldig, at du slap for kemoterapi’, og ja, det var jeg. Men jeg er blevet klogere på, hvormeget sygdommen, behandlingen og efterforløbet fylder fysisk, psykisk og tidsmæssigt.
Jeg har googlet mig rundtosset, bebrejdet mig selv, følt mig som en patient på et samlebånd. Og jeg har følt mig alene – selv blandt tusindvis af andre kvinder, der har eller har haft sygdommen.
Der er SÅ meget brug for, at vi får råbt endnu højere om brystkræft – og forebyggelse, behandling, efterbehandling og senfølger. Og det er præcis det Brystkræftforeningen gør.
Livet med senfølger
Jeg arbejder indædt for at holde mig i form, men senfølgerne af strålebehandlingen og antiøstrogen pillerne har taget pusten fra mig og begrænser mig mere, end jeg havde forventet. Det, der er godt for noget – er skidt for noget andet. Min krop og mit liv er ikke som før. Skuldersmerter, følelsesløshed, træthed, bevægelses begrænsninger i armen, lymfødem, og bindevævsproblemer, hvor vævet i brystet og under armen føles hårdt og stift udfordrer mig hver dag.
Jeg har kasseret alle mine fine bøjle bh’er, som jeg kan ikke længere bruge og går med store støttende kompressions bh’er. En ligegyldig petitesse, måske – men også en virkelighed, jeg skal forholde mig til som kvinde (og single). Ligesom mange bryst opererede kvinder må forholde sig til et bryst, der mangler eller er deformeret efter operationen.
Det var der ingen, der for alvor fortalte, ville eller kunne blive min nye virkelighed. Eller også vendte jeg det døve øre til.
Vær glad – nu er du rask
Når du får besked om, at du er rask, så er du på mange måder på egen hånd med dine tanker, din nye krop og dine senfølger. Det er her, man begynder at føle sig lidt ‘Palle alene i verden’. Og pludselig skal du bogstaveligt til at styre din behandling selv og navigere mellem din egen læge og onkologerne, når kroppen og livet driller. For hvilke gener handler om din brystkræft, og hvad handler om ikke om det?

Træning med kompressionsærme og knæbind.. Det går.
Jeg føler virkelig med andre kvinder, som har været og er igennem det samme eller værre, og som føler, de har mistet deres ‘gamle’ liv. Det er nemlig sådan, jeg føler.
Vi har i Danmark på mange måder et fantastisk sygehusvæsen, imponerende kræftpakker og en flot statistik for overlevelse af brystkræft. Man glemmer bare lidt, at ’rask’ i virkeligheden betyder, at et nyt og meget anderledes liv venter på den anden side. Et liv med rekonstruktion af bryster og væv. Et liv med senfølger som lymfødem, lymfestreng, hårdt og stift arvæv. Træthed, led- og muskelsmerter pga antiøstrogen behandling – blot for at nævne lidt.
Rigtig mange kvinder overlever og lever med brystkræft. Men der er en pris, som vi skal blive bedre til at oplyse om. For livet ER ikke det samme. Og hvis det er DET, pårørende, venner og arbejdsgiver tror – så er det svært.
Derfor vil jeg som den første ambassadør for Brystkræftforeningen kæmpe for endnu bedre forebyggelse, screening, nyeste behandlingsmuligheder, OG at kvinder, der bliver ramt af brystkræft, får den støtte, der skal til for at REDDET liv også bliver LEVET liv.
Så meld dig ind i Brystkræftforeningen allerede i dag. Det koster fra 250 kr om året. Sammen er og bliver vi en stærk stemme.



6 kommentarer
Britt Rem Winther Petersen
23/03/2026 at 15:50Tusind tak for at du orker kære Line.💜💜
John Bo
17/03/2026 at 16:43Tak Line,for du trods svære senfølger mobiliserer energi til stå i spidsen dette meget vigtige oplysningsområde.
Vi har netop brystkræften tæt på, og er slet ikke tvivl om, hvor vanvittig hårdt det er.
Først at få diagnosen, så miste brystet, så nogle skrappere og skrappere kemokure, og så til slut de hårde strålebehandlinger.
Vidste godt at en raskmeldig efter kræftbehandling ikke er lig med, at alt er som før, men at senfølgerne kan ændre så meget ved den enkeltes liv, vidste jeg ikke.
Varmeste tanker og knus til alle, som rammes af denne grimme sygdom 💕🤞
Dorthe Rozalia
16/03/2026 at 16:58Stærkt Line – og tillykke med ambassadørposten 💪🏻🤩
De har virkelig castet en super person til det. Du gør et fantastisk arbejde i det offentlige rum. Respekt.
Fokus på senfølger og spot på at rigtig rask bliver folk ikke efter kræft! Resten af livet er man mærket – om det så bare er frygten som følgesvend, man skal kunne håndtere.
Kram herfra og bevar gå-på-modet til jer alle der har dette inde på livet 💗💗💗
Helle Boyle
16/03/2026 at 16:39Tak, Line, for dit vigtige indlæg, og fordi du stiller op og deler.
Nej, jeg vidste heller ikke noget om, hvordan det er og blev efter diagnosticering, behandling, efterbehandling, kemo, stråling osv.
Det er godt at blive klogere på de ting. Jeg føler med de kvinder, der gennemgår alt det. Ingen ved, hvem der bliver ramt og evt hvornår.
Tak igen, Line 💕🙏
Catarina
16/03/2026 at 15:31Sikke et vigtigt indlæg. Jeg tror, mange af os udefra ikke helt forstår, hvor meget livet faktisk kan ændre sig bagefter.
Det er stærkt, at du bruger din historie til at sætte fokus på det – og tillykke med rollen som ambassadør. Det virker både vigtigt og meningsfuldt arbejde.
Respekt for at dele det så åbent.
Charlotte
17/03/2026 at 20:06Tak for din åbenhed om dit eget forløb og tak for at skabe opmærksom ❤️
En lille bøn – vil du tage gruppen med de patienter, som “bare” har celleforandring men også bliver opereret og får strålebehandling med i dit arbejdet som ambassadør for Brystkræftforeningen? Denne gruppe kan jo også opleve bivirkninger og senfølger men bliver lidt glemt❤️ her findes også bekymringer og følelser, som svinger op og ned. Samt ikke helt har samme hjælpemuligheder på trods af lignende bivirkninger og senfølger ❤️ Håber du finder vej i livet som “rask” ❤️